Ocena ogólna

Trasa Ukta – Iznota pomimo większej głębokości poniżej miejscowości Ukta (miejscami nawet około 7 m) jest trasą łatwą poradzi sobie z nią praktycznie każdy, ze względu na jej charakter i niewielką długość. Stanowi wręcz idealną trasę na kilkugodzinny spływ kajakowy dla rodzin z dziećmi, osób starszych, albo dla tych którzy chcą popłynąć kawałek późnym popołudniem, oraz grup szkolnych i firmowych

Nasza ocena trudności:

Dodatkowe Info

Nie wyznaczamy limitów czasowych na pokonanie tras spływów jednodniowych (tak jak i na wszelkich innych), każdy uczestnik płynie swoim, dowolnym tempem, a zakończenie spływu odbywa się po wezwaniu telefonicznym.

Spływ Krutynią na odcinku Ukta – Iznota

15 km, ok. 3-4 godzin płynięcia

Trasa Ukta – Iznota jest trasą o długości (ok. 15 km) i charakterze rzeczno – jeziorowym dosyć głęboką (miejscami do 7 m), ale mimo to spokojną i bezpieczną. Trasa przebiega przez rezerwat Krutynia Dolna im. Melchiora Wańkowicza i rezerwatu Pierwos.

Odcinek Ukta – Iznota jest oczywiście nie tylko trasą kilkugodzinnych spływów jednodniowych, ale również jednym z etapów wielodniowego spływu kajakowego szlakiem Krutyni. Na tej trasie organizujemy także weekendowe spływy kajakowe, bardzo często spływy dla grup szkolnych oraz spływy integracyjne dla firm.

Ile kosztuje spływ Krutynią na trasie Ukta – Iznota

W skład ceny spływów jednodniowych wliczony jest transport sprzętu, uczestników na wyznaczonej trasie, odbiór po zakończeniu spływu a także bezpłatny parking na terenie firmy.

Kajak jedno i dwuosobowy*
100 PLN / dzień
Kajak / canoe trzyosobowy*
140 PLN / dzień
Kajak czteroosobowy

(3 miejsca dla dorosłych i dziecko do 6 lat)

150 PLN / dzień
Kajak pięcioosobowy

(3 miejsca dla dorosłych i 2 dzieci do 6 lat)

160 PLN / dzień

*możliwość dostawki do kajaka dwu i trzyosobowego dla dzieci do 6 lat w cenie 10 złotych każda.

Dokładny opis trasy Ukta – Iznota

Ukta – Iznota to równie popularny spływ kajakowy jak pozostałe spływy jednodniowe. Nasz spływ rozpoczynamy z placu naszej firmy Przystań Ukta. Po rozpakowaniu i przygotowaniu się do spływu wodujemy kajaki i zaczynamy naszą wyprawę, płynąc z nurtem rzeki- w tym przypadku w prawą stronę. Na całej trasie napotkamy na trzy mosty drogowe pierwszy z nich tuż po zwodowaniu z naszego placu. Przepłynąwszy pod mostem, kilkaset metrów za Uktą napotkamy resztki mostu kolejowego, zaraz po tym niedaleko po prawej stronie napotkamy stanicę wodną w Ukcie. Od tego miejsca trasa spływu przebiega w granicach rezerwatu Krutynia Dolna im. Melchiora Wańkowicza. Początkowo odcinek ten otoczony jest drzewami tworząc parasol przeciwsłoneczny nad rzeką w dalszej części możemy napotkać szereg powywracanych kłód, ale bez problemu można je ominąć bez wychodzenia z kajaka. Później las zmienia się a otoczenie staje się coraz bardziej bagienne, ale równie urokliwe. Głębokość Krutyni na tym odcinku sięga już ok.7m, przez kolejne 2 godziny rzeka jest dość kręta płyniemy tak aż dopłyniemy do drugiego mostu drogowego w Nowym Moście. Poniżej mostu po prawej stronie położona jest stanica wodna w Nowym Moście. Polecamy tu się zatrzymać zjeść posiłek odpocząć, gdyż następny przystanek to dopiero Iznota. Po zasłużonym posiłku płyniemy dalej wpływając na granice rezerwatu Pierwos który się kończy wypływając z jeziora Malinówko. Rzeka w tym miejscu nieco zmienia swój charakter nie kręci jak poprzednio i płyniemy przez rozlegające nas trzcinowiska aż do jeziora Gardyńskiego. Tu kończy swój bieg rzeka Krutynia. Po wpłynięciu na Jezioro Gardyńskie trzymamy się prawej strony (około 300m.) aż dopłyniemy do przesmyku łączącego z jeziorem Malinówko. Na jeziorze Malinówko kierujemy się w lewo wpływając na Jezioro Jeżewko. Jest to jezioro z licznymi trzcinowiskami a swoim wyglądem przypomina rzekę aż do miejscowości Iznota. Dalej płyniemy już Czarną Rzeką dopływając do ostatniego siódmego mostu w Iznocie. Spływ kajakowy Krutynią na trasie Krutyń- Iznota kończymy po prawej stronie przed mostem w Iznocie. Transport sprzętu i uczestników spływu odbywa się po wezwaniu telefonicznym.