Etapy 2017-05-09T13:35:35+00:00

Opis szlaku Krutyni z podziałem na etapy

Poniżej opis szlaku Krutyni z podziałem na etapy spływów (etapy można dowolnie łączyć ze sobą wedle własnego uznania). Jest to tylko zarys mniej więcej jak to może wyglądać, ale to klient decyduje o przebiegu wyprawy i poszczególnych jej etapach.

Etapy spływu:

Sorkwity – Bieńki ma charakter rzeczno – jeziorowy liczy sobie około 17 km. Na jej pokonanie potrzeba około 3-4 godzin wolnego płynięcia. Do przepłynięcia będziemy mieli cztery jeziora: jez. Lampackie, jez. Lampasz, jez. Kujno i jez. Dłużec a przy tym trzy stosunkowo niewielkich rzek między innymi: Sobiepanka, Grabówka i Chmielówka.

Bieńki – Babięta jest trasa krótka liczy sobie około 10 km, ma charakter rzeczno – jeziorowy z przewagą odcinków rzecznych. Na jej pokonanie wystarczy około 2-3 godzin wolnego płynięcia. Do przepłynięcia będziemy mieli trzy rzeki: Dąbrówka, Gancka Struga i Babięcka Struga a także Jezioro Białe.

Babięta – Spychowo jest trasą krótka liczy sobie około 13 km ma charakter rzeczno – jeziorowy. Do pokonania będzie Babięcka Struga, trzy jeziora Zyzdrój Wielki, Zyzdrój Mały i część Jeziora Spychowskiego i jedna z dłuższych przeniosek kajaków przy śluzie Lalka.

Spychowo – Zgon jest trasą średnią około 10km posiada charakter rzeczno- jeziorowy z przewagą jezior. Płynąć będziemy Spychowską Strugą około 4 km długości, niewielką częścią jeziora Zdróżno, jezioro Uplik i zahaczymy o początek Jeziora Mokrego.

Zgon – Krutyń liczy sobie około 13 km, ma charakter jeziorowo – rzeczny i w swej większej części przebiega przez jedno z największych i bardziej uciążliwych jezior na szlaku – Jezioro Mokre

Krutyń – Ukta jest trasą typowo rzeczną i chyba najbardziej uczęszczaną trasą na Krutyni. Odcinek liczy sobie 13 lub 15 km (przy starcie z rezerwatu) i jest bardzo ładny, a przy tym płytki i bezpieczny połowa odcinka to głębokość około 0,5 m z ulokowanymi po drodze barami i knajpami.

Ukta – Nowy Most to trasa krótka około 7 km jest typowo rzeczną i głęboką miejscami do 7 m, ale mimo to spokojną i bezpieczną. Trasa praktycznie w całości przebiega przez rezerwat Krutynia Dolna im. Melchiora Wańkowicza

Nowy Most – Iznota jest trasą krótką długości około 8 km i charakterze rzeczno – jeziorowym, dosyć głęboką (miejscami do 7 m), ale mimo to spokojną i bezpieczną. Trasa przebiega przez rezerwat Krutynia Dolna im. Melchiora Wańkowicza i rezerwatu Pierwos.