Ocena ogólna

Jest to trasa krótka, łatwa i bezpieczna, pomimo, że prowadzi w części przez jeziora.

Nasza ocena trudności:

Dodatkowe Info

Nie wyznaczamy limitów czasowych na pokonanie tras spływów jednodniowych (tak jak i na wszelkich innych), każdy uczestnik płynie swoim, dowolnym tempem, a zakończenie spływu odbywa się po wezwaniu telefonicznym.

Spływ Krutynią na odcinku Spychowo – Zgon

10,5 km, ok. 2-3 godzin płynięcia

Trasa Spychowo – Zgon jest trasą średnia o charakterze rzeczno – jeziorowym z przewagą jezior. Płynąć będziemy Spychowską strugą około 4 km długości, niewielką częścią jeziora Zdróżno, jezioro Uplik i zahaczymy o początek Jeziora Mokrego.

Odcinek Spychowo – Zgon jest oczywiście nie tylko trasą kilkugodzinnych spływów jednodniowych, ale również jednym z etapów wielodniowego spływu kajakowego szlakiem Krutyni. Na tej trasie organizujemy także weekendowe spływy kajakowe, lecz raczej rzadziej spływy dla grup szkolnych oraz spływy integracyjne dla firm.

Ile kosztuje spływ Krutynią na trasie Spychowo – Zgon

W skład ceny spływów jednodniowych wliczony jest transport sprzętu, uczestników na wyznaczonej trasie, odbiór po zakończeniu spływu a także bezpłatny parking na terenie firmy.

Kajak jedno i dwuosobowy*
160 PLN / dzień
Kajak / canoe trzyosobowy*
190 PLN / dzień

*możliwość dostawki do kajaka dwu i trzyosobowego dla dzieci do 6 lat w cenie 10 złotych każda.

Dokładny opis trasy Spychowo – Zgon

Spychowo – Zgon to równie popularny spływ kajakowy jak i inne spływy jednodniowe. Nasz spływ rozpoczynamy przy moście drogowym w Spychowie do których jesteśmy uprzednio dowożeni autobusem lub busami firmy z naszej bazy w Ukcie. Po rozpakowaniu i przygotowaniu się do spływu wodujemy kajaki i zaczynamy naszą wyprawę płynąc z nurtem rzeki – w tym przypadku w lewą stronę. Początkowo będziemy płynąć odcinkiem Spychowskiej Strugi liczącej sobie ok.4 km, która to zaprowadzi nas do malowniczego jez. Zdrużno. Zaraz po wypłynięciu mijamy zabudowania wsi Spychowo, chwile potem po około 1,5 km po prawej stronie będziemy widzieć ujście do jeziora Kierwik i położone na prawym brzegu zabudowania wsi Koczek. Płynąc dalej wpływamy na Jezioro Zdrużno o powierzchni 247 ha. Po przepłynięciu kilkuset metrów, trzymając się prawej strony wpływamy w przesmyk między trzcinami i dopływamy do mostu drogowego, za którym zaczyna się wąskie, zalesione i malownicze Jezioro Uplik o powierzchni 61 ha. i długości 2,6 km – perełkę szlaku Krutyni o urokliwych wysokich brzegach porośniętych lasami świerkowo- sosnowymi. Na końcu jeziora, na jego prawym brzegu, znajduje się rezerwat kolonii czapli siwej – Czaplisko w Ławnym Lasku. Płynąc musimy zwrócić uwagę na przesmyk jest już mało widoczny, zarasta powoli trzciną i trzeba uważać, by go nie minąć i nie opłynąć całego jeziora Zdrużno. Jeziora Uplik przepływamy na Jezioro Mokre przepływając pod kolejnym mostem drogowym. Jezioro Mokre jest największym 815 ha, 8 km dł. i 51 m gł. akwenem na całym szlaku Krutyni. Płynąc w prawo przepływamy przy polach namiotowych, stanicy wodnej i zabudowaniach wsi Zgon. Spływ trasą Spychowo – Zgon kończymy na którymś z pól namiotowych lub w stanicy wodnej położonej na prawym brzegu w miejscowości Zgon tuż za polami namiotowymi. Transport sprzętu i uczestników spływu odbywa się po wezwaniu telefonicznym – kontaktując się z nami wystarczy wtedy podać tylko swoje położenie.