Ocena ogólna

Ten odcinek Krutyni nie wymaga jakichkolwiek przygotowań decyzję o udziale w spływie można podjąć na poczekaniu. Stanowi wręcz idealną trasę na kilkugodzinny spływ kajakowy dla rodzin z dziećmi oraz grup szkolnych i firmowych. Trasa ta jest bardzo popularna wśród początkujących i mało doświadczonych kajakarzy.

Nasza ocena trudności:

Dodatkowe Info

Nie wyznaczamy limitów czasowych na pokonanie tras spływów jednodniowych (tak jak i na wszelkich innych), każdy uczestnik płynie swoim, dowolnym tempem, a zakończenie spływu odbywa się po wezwaniu telefonicznym.

Spływ Krutynią na odcinku Krutyń – Ukta

15 km, ok. 4-5 godzin płynięcia

Trasa Krutyń – Ukta jest trasą typowo rzeczną i chyba najbardziej uczęszczaną trasą na Krutyni. Odcinek liczy sobie 13 lub 15 km (przy starcie z rezerwatu) i jest bardzo ładny, a przy tym płytki i bezpieczny połowa odcinka to głębokość około 0,5 m z ulokowanymi po drodze barami i knajpami.

Odcinek Krutyń – Ukta jest oczywiście nie tylko trasą kilkugodzinnych spływów jednodniowych, ale również jednym z etapów wielodniowego spływu kajakowego szlakiem Krutyni. Na tej trasie organizujemy także weekendowe spływy kajakowe, bardzo często spływy dla grup szkolnych oraz spływy integracyjne dla firm.

Ile kosztuje spływ Krutynią na trasie Krutyń – Ukta

W skład ceny spływów jednodniowych wliczony jest transport sprzętu, uczestników na wyznaczonej trasie, odbiór po zakończeniu spływu a także bezpłatny parking na terenie firmy.

Kajak jedno i dwuosobowy*
90 PLN / dzień
Kajak / canoe trzyosobowy*
130 PLN / dzień
Kajak czteroosobowy

(3 miejsca dla dorosłych i dziecko do 6 lat)

140 PLN / dzień
Kajak pięcioosobowy

(3 miejsca dla dorosłych i 2 dzieci do 6 lat)

150 PLN / dzień

*możliwość dostawki do kajaka dwu i trzyosobowego dla dzieci do 6 lat w cenie 10 złotych każda.

Dokładny opis trasy Krutyń – Ukta

Krutyń – Ukta to najbardziej popularna trasa jednodniowego spływu kajakowego. Nasz spływ możemy rozpocząć w miejscowości Krutyń bądź z Jeziorka Krutyńskiego (rezerwatu Krutyni) do którego uprzednio jesteśmy dowożeni autobusem lub busami firmy z naszej bazy w Ukcie. Nasze auta zatrzymują się na parkingu śródleśnym. Stąd do miejsca startu (ok. 50 m) musimy przejść pieszo, zabierając ze sobą nasz bagaż, osprzęt i kajak. Kajak możemy przenieść lub przewieźć wózkiem za drobną opłatą. Po zwodowaniu kajaków zaczynamy nasz spływ -płyniemy w lewo z nurtem rzeki Krutyni. Odcinek z Jeziora Krutyńskiego do wsi Krutyń jest bardzo płytki, średnia głębokość ok. 0,5 m. Na tym odcinku rzeki możemy podziwiać piękno naszej przyrody, przepiękna flora i fauna – można tu spotkać zimorodka, norki, bobra czy bielika. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach krwawe plamy. Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Na całej trasie znajduje się pięć mostów. Pierwszy mijamy w Krutyni po około 30-40 minutach spływu, kolejny spotkamy po około dwóch kilometrach w miejscowości Krutyński Piecek. Tuż po przepłynięciu mostu ujrzymy rozlewisko i młyn wodny w Zielonym Lasku. Tu niestety przerwa w spływie, gdyż musimy wysiąść z kajaka i przenieść go, bądź przewieźć (odpłatnie) na drugą stronę-kajaki przenosimy około 60 m z prawej strony. Można tu skorzystać z jednego, spośród wielu barów, rozlokowanych po całej trasie, przeznaczonych głównie dla turystów. Po około godzinie spływu od pokonania przenoski, dopływamy do Rosochy (Port Rosocha) – bar z bala tuż za trzecim mostem po prawej stronie. Dalej rzeka Krutynia zmienia swój charakter. Ma spokojniejszy nurt i jest nieco głębsza. Od tego miejsca płyniemy jeszcze lasem w dalszej części drzewa powoli znikają, ustępując trzcinom i otaczającym rzekę pastwiskom. Przed Wojnowem można sobie skręcić w jej prawy dopływ i przedostać się nim na jez. Duś. Po przepłynięciu jeziora można podziwiać Klasztor Sióstr Filiponek – staroobrzędowego odłamu prawosławia.

Gdy już zwiedziliśmy zabytki wracamy dalej na naszą trasę wypływając z powrotem z jeziora Duś pamiętajmy, że kierujemy się dalej z biegiem rzeki w tym przypadku w prawą stronę. Następnie trafiamy na czwarty most w miejscowości Wojnowo. Zatrzymując się przy drewnianym moście, można przespacerować się do znajdującej się opodal małej drewnianej cerkwi. Przed nami ostatni już odcinek spływu – z Wojnowa do Ukty stąd do Ukty pozostało już tylko około 0,5 godz. spływu. Przepływamy pod drewnianym mostem, dopływamy do betonowego mostu w Ukcie i lądujemy przed nim po prawej stronie na placu naszej firmy Przystań Ukta.