Ocena ogólna

Trasa bezpieczna i płynąć mogą nią nawet mało doświadczeni kajakarze, pod warunkiem zachowania ostrożności przy przepływaniu przez Jezioro Białe, na którym, przy wietrznej pogodzie, zdarza się wysoka fala.

Nasza ocena trudności:

Dodatkowe Info

Nie wyznaczamy limitów czasowych na pokonanie tras spływów jednodniowych (tak jak i na wszelkich innych), każdy uczestnik płynie swoim, dowolnym tempem, a zakończenie spływu odbywa się po wezwaniu telefonicznym.

Spływ Krutynią na odcinku Bieńki (Dłużec) – Babięta

10 km, ok. 2-3 godzin płynięcia

Bieńki – Babięta jest trasa krótka liczy sobie około 10 km, ma charakter rzeczno – jeziorowy z przewagą odcinków rzecznych. Na jej pokonanie wystarczy około 2-3 godzin wolnego płynięcia. Do przepłynięcia będziemy mieli trzy rzeki: Dąbrówka, Gancka Struga i Babięcka Struga a także Jezioro Białe.

Odcinek Bieńki-Babięta jest oczywiście nie tylko trasą kilkugodzinnych spływów jednodniowych, ale również jednym z etapów wielodniowego spływu kajakowego szlakiem Krutyni. Na tej trasie organizujemy także weekendowe spływy kajakowe, lecz raczej rzadziej spływy dla grup szkolnych oraz spływy integracyjne dla firm.

Ile kosztuje spływ Krutynią na trasie Bieńki (Dłużec) – Babięta

W skład ceny spływów jednodniowych wliczony jest transport sprzętu, uczestników na wyznaczonej trasie, odbiór po zakończeniu spływu a także bezpłatny parking na terenie firmy.

Kajak jedno i dwuosobowy*
200 PLN / dzień
Kajak / canoe trzyosobowy*
230 PLN / dzień

*możliwość dostawki do kajaka dwu i trzyosobowego dla dzieci do 6 lat w cenie 10 złotych każda.

Dokładny opis trasy Bieńki (Dłużec) – Babięta

Bieńki – Babięta to równie popularny spływ kajakowy jak i inne spływy jednodniowe. Nasz rozpoczynamy przy moście drogowym na przesmyku pomiędzy jeziorem Dłużec i Jeziorem Białe lub na placu nad jeziorem Dłużec we wsi Dłużec do których jesteśmy uprzednio dowożeni autobusem lub busami firmy z naszej bazy w Ukcie. Po rozpakowaniu i przygotowaniu się do spływu zaczynamy naszą wyprawę. Spływ rozpoczynamy od pokonania Jeziora Białego. Pamiętajmy, że płynąc jeziorami w wietrzne dni należy zachować ostrożność i płynąć przy brzegu w założonych kamizelkach a w skrajnie pogodowych warunkach zaprzestać płynięcia i przeczekać bezpiecznie na brzegu. Jezioro Białe posiada rozwiniętą linię brzegową, a w północnej części cztery zalesione wyspy. Ze względu na zarośnięty przesmyk po prawej stronie pierwszej z wysp, należy opłynąć ją z lewej strony, w kierunku największej z wysp na jeziorze – wyspy Owczej. Następnie pomiędzy wyspami kierujemy się w stronę prawego brzegu mijając stanicę wodną w Bieńkach, gdzie po chwili wpłyniemy na ujście rzeki Dąbrówka. Przez następnie około 1,5 km płyniemy Dąbrówką i docieramy do jeziora Gant o powierzchni 78 ha, otoczonego wysokimi brzegami, porośniętymi sosnowymi lasami. Na końcu jeziora kierujemy się na środek trzcinowiska, gdzie należy odnaleźć ujście urokliwej, otoczonej lasami rzeki, o nazwie Gancka Struga i opuszczamy jezioro Gant. Gancka Struga szerokim korytem wpływa w labirynt trzcin i pałek wodnych, a następnie w las w krótkim czasie, łączy się z wpadającą do niej z prawej strony rzeką Tejsówką i przyjmuje nazwę Babięckiej Strugi. Szlak wiedzie dalej w lewo -wyruszając w prawo po 800 m dopłyniemy do zacisznego jez. Tejsowo. Na odcinku do Babięt płyniemy w otoczeniu lasów, po około 3 km spływu docieramy do miejscowości Babięta, mijając po drodze, po prawej stronie, położoną na wysokim brzegu stanicę wodną w Babiętach. Następnie dopływamy do młyna wodnego w Babiętach i tu kończymy nasz spływ trasą Bieńki – Babięta. Oczekując na transport powrotny zachęcamy do skorzystania z usług restauracji znajdującej się w młynie wodnym. Transport sprzętu i uczestników spływu odbywa się po wezwaniu telefonicznym.