Ocena ogólna

Jest to trasa krótka, łatwa i bezpieczna, pomimo, że prowadzi w części przez jeziora a Przy zachowaniu minimum ostrożności przy pokonywaniu jezior, mogą płynąć nią nawet mało doświadczeni kajakarze.

Nasza ocena trudności:

Dodatkowe Info

Nie wyznaczamy limitów czasowych na pokonanie tras spływów jednodniowych (tak jak i na wszelkich innych), każdy uczestnik płynie swoim, dowolnym tempem, a zakończenie spływu odbywa się po wezwaniu telefonicznym.

Spływ Krutynią na odcinku Babięta – Spychowo

13 km, ok. 3-4 godzin płynięcia

Trasa Babięta – Spychowo krótka liczy sobie około 13 km ma charakter rzeczno – jeziorowy. Do pokonania będzie Babięcka Struga , trzy jeziora Zyzdrój Wielki, Zyzdrój Mały i część Jeziora Spychowskiego i jedna z dłuższych przeniosek kajaków przy śluzie Lalka.

Odcinek Babięta-Spychowo jest oczywiście nie tylko trasą kilkugodzinnych spływów jednodniowych, ale również jednym z etapów wielodniowego spływu kajakowego szlakiem Krutyni. Na tej trasie organizujemy także weekendowe spływy kajakowe, lecz raczej rzadziej spływy dla grup szkolnych oraz spływy integracyjne dla firm.

Ile kosztuje spływ Krutynią na trasie Babięta – Spychowo

W skład ceny spływów jednodniowych wliczony jest transport sprzętu, uczestników na wyznaczonej trasie, odbiór po zakończeniu spływu a także bezpłatny parking na terenie firmy.

Kajak jedno i dwuosobowy*
180 PLN / dzień
Kajak / canoe trzyosobowy*
210 PLN / dzień

*możliwość dostawki do kajaka dwu i trzyosobowego dla dzieci do 6 lat w cenie 10 złotych każda.

Dokładny opis trasy Bieńki (Dłużec) – Babięta

Babięta – Spychowo to równie popularny spływ kajakowy jak i inne spływy jednodniowe. Nasz spływ rozpoczynamy przy młynie wodnym w Babiętach do których jesteśmy uprzednio dowożeni autobusem lub busami firmy z naszej bazy w Ukcie. Po rozpakowaniu i przygotowaniu się do spływu kajaki znosimy poniżej młyna wodujemy i zaczynamy naszą wyprawę płynąc z nurtem rzeki- w tym przypadku w lewą stronę. Nasz spływ rozpoczynamy na rzeką o nazwie Babięcka Struga, płytka o przezroczystej wodzie, bardzo malownicza i obfitująca w różnorodną florą i fauną. Babięcka Struga kończy się po około 3 km, wpadając do jeziora Zyzdrój Wielki. Wpływając do malowniczego jeziora Zyzdrój Wielki jest to ładne, dość duże około 200 ha. rynnowe jezioro około 4,2 km długości. Płynąc na lewym brzegu widać letniskową miejscowość Nowy Zyzdrój oraz kolejno ośrodki wypoczynkowe. Po przeciwnej stronie zachowała się typowa mazurska wieś Zyzdrojowa Wola. Poniżej mijamy zalesioną wyspę nazywaną Wyspą Miłości, na której spływowicze często rozbijają swoje namioty. Dalej dopływamy do mniejszego od poprzedniego jeziora Zyzdrój Mały o powierzchni około 51 ha. którym dopływamy do największej na szlaku Krutyni śluzy o nazwie Lalka. Jest to też najdłuższa przenioska kajaków na szlaku Krutyni. Kajaki przenosimy po prawej stronie śluzy około 80 m. Po przeniosce spływ kontynuujemy pośród podmokłych łąk i lasów odcinkiem zwanym Zyzdrojową Strugą. Jest to rzeka stosunkowo krótka około 2,5 km, o leniwym nurcie, z bagnistymi brzegami porośniętymi lasem brzozowym i olchowym. Dalej po lewej stronie zauważymy stanicę wodną w Spychowie potem wpływamy na niewielkie jezioro Spychowskie. Od lewego brzegu w głąb jeziora rozciąga się mulista mielizna, należy ominąć je łukiem trzymając się bliżej prawego brzegu. Po ominięciu mielizny skręcamy w lewo, wpływamy w rzekę zwaną Spychowską Strugą i pokonując jej mały fragment, dopływamy do mostu drogowego w Spychowie. Spływ kajakowy Krutynią na trasie Babięta-Spychowo kończymy po lewej stronie za mostem w Spychowie. Transport sprzętu i uczestników spływu odbywa się po wezwaniu telefonicznym.