O czym trzeba pamiętać organizując kilkudniowy spływ kajakiem?

Kilkudniowy spływ kajakiem to ostatnio dość popularna forma spędzania czasu. Coraz więcej osób chcąc przeżyć niezapomnianą przygodę w bliskim kontakcie z naturą decyduje się wybrać właśnie taką formę rozrywki. Kilkudniowy spływ kajakiem jest świetną alternatywą zwłaszcza dla grup. Ponieważ jest to niecodzienna atrakcja to z pewnością przyniesie nam wiele frajdy oraz będzie niezapomnianym czasem spędzonym w gronie znajomych.

Ponieważ Mazury są jednym z najpiękniejszych regionów Polski, więc spływ kajakiem to doskonała opcja, aby je poznać. O ile spływ jednodniowy nie wymaga od nas praktycznie żadnych przygotowań tak spływ kilkudniowy stawia przed nami pewne wyzwania. Czas trwania spływu kajakiem można dostosować do swoich potrzeb oraz możliwości. Może on potrwać od 3 do 8 dni.

Kluczową kwestią jest nocleg. Jako organizatorzy spływów kilkudniowych kajakiem dla osób chętnych organizujemy również noclegi. Niektórzy jednak decydują się na spędzanie go na łonie natury, a więc muszą się zaopatrzyć w dobrej jakości namiot, ciepłe ubrania oraz koce. W końcu nie wiemy jaka temperatura nas zastanie, a nocując pod gołym niebem warto być przygotowanym na wszystko. Bardzo ważną kwestią jest również ubiór. Pogoda w Polsce jest dość nieprzewidywalna, więc mimo pięknej pogody warto zabrać ze sobą również ciepłe ubrania. Obowiązkowe jest również nakrycie głowy, które zabezpieczy nas przed nadmiernym przegrzaniem.

Kolejnym aspektem jest jedzenie. Spędzając kilka dni na łonie natury, gdzie dostęp do sklepów jest dość ograniczony trzeba odpowiednio się przygotować.  Podstawą jest jedzenie, które wytrzyma wyższe temperatury oraz woda. Innymi niezbędnikami podczas spływu kilkudniowego są: worki na śmieci, zapalniczka lub zapałki, komplet naczyń, butla turystyczna z palnikiem. Pozwoli nam to przetrwać kilka dni w warunkach „polowych”.  Jedzenie jest w zasadzie podstawową kwestią, bez niego nie uda nam się przetrwać, a na trasie spływu nie zawsze spotkamy miejsca, gdzie możemy kupić jedzenie.

Kilkudniowy spływ kajakiem wymaga od nas odpowiedniej organizacji. Przygotowując się do tego typu atrakcji musimy pomyśleć o wielu ważnych kwestiach. Ważnym elementem naszego wyposażenia powinna być również apteczka zaopatrzona w leki pierwszej potrzeby, opatrunki oraz bandaże. Nigdy nie wiemy co wydarzy się na „trasie”, a więc powinniśmy być przygotowani na wszystko.

Biorąc udział w kilkudniowym spływie kajakiem trzeba zachować rozwagę i zdrowy rozsądek. Chwila naszej nieuwagi może mieć negatywne konsekwencje dla wszystkich uczestników spływu kilkudniowego kajakiem.

Warto trzymać się zasady w myśl, której na spływ zabieramy tylko potrzebne nam do przetrwania rzeczy. Kajak ma określoną wyporność, przeładowanie go niepotrzebnym bagażem może doprowadzić do wypadku na trasie. Nasze ubrania musimy zapakować w nieprzemakalne worki, które uchronią je przed niechcianym zalaniem. Taka sama sytuacja dotyczy również dokumentów oraz telefonów, które także muszą być odpowiednio zabezpieczone przed dostaniem się wody.

Stosując się do podstawowych zasad jakie obowiązują podczas brania udziału w kilkudniowym spływie kajakiem z pewnością spędzimy niezapomniane chwile.