Odpowiedź na pytanie „Jaki kajak wybrać na spływ kajakiem?” uzależniona jest głównie od tego ile osób będzie płynąć. Dopiero wówczas można szczegółowo rozpatrywać kwestię wyboru kajaku. Kolejna sprawa to miejsce, gdzie będziemy płynąć. W zależności od tego, czy wybieramy spokojną rzeczną trasę czy może niespokojne górskie wody, które wymagają od nas specjalnych umiejętności, opanowania i dobrego sprzętu.

Wybór kajaku na spływ

Niestety nie ma kajaków uniwersalnych. Jeden doskonale sprawdzi się na jeziorze inny natomiast na morzu. Dlatego wybór kajaka musimy dostosować do swoich potrzeb oraz umiejętności.

Zdecydowana większość osób wybiera kajaki dwuosobowe. To takie można przeważnie oglądać na mazurskim szlaku. Mniejszy odsetek to kajaki jednoosobowe, trzyosobowe oraz kajaki rodzinne, czyli tzw. Canoe. Mazurski spływ kajakiem należy raczej do spokojnych. Tylko w nielicznych miejscach możemy napotkać na przeszkody. Wielką zaletą kajaków dwuosobowych oraz głównym powodem ich ogromnej popularności wśród kajakarzy jest pojemność. Kajaki dwuosobowe są stabilne i dość łatwe w operowaniu. Obciążenie jakie zapewniają dwie osoby w kajaku sprawia, że stabilnie unosi się on na wodzie i nie tak łatwo doprowadzić do sytuacji, kiedy kajak się wywróci. Warto jednak dmuchać na zimno i zabrać ze sobą kamizelkę, która ochroni nas przed utonięciem.

Nawet osoba początkująca poradzi sobie z wiosłowaniem i prowadzeniem tego typu sprzętu.  Możemy nawet wybrać kajak dwuosobowy, kiedy chcemy płynąć sami, a miejsce, które w kajaku dwuosobowym przeznaczone jest dla drugiej osoby przeznaczyć na nasze bagaże, które przydadzą się nam podczas spływu. Kajak dla jednej osoby jest dość mały, a więc nie będziemy mogli zabrać zbyt dużego bagażu. Wybierając się jednak na spływ kajakiem powinniśmy być przygotowani na różne okoliczności, zwłaszcza pogodowe. Oczywiście kajaka nie należy obciążać za bardzo i należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu elektroniki i ważnych dla nas rzeczy typu pieniądze, czy dokumenty. W różnych sytuacjach kajak może się wywrócić zatapiając tym samym nasz bagaż.

W naszej ofercie znajdują się  kajaki– jednoosobowe, dwuosobowe, trzyosobowe oraz canoe przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Każda osoba wybierająca się na spływ kajakiem znajdzie tutaj coś dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Przy organizacji spływu kajakiem oferujemy swoja pomoc.