Kajakarski savoir vivre to jedna z ważniejszych kwestii podczas spływu. Udział w spływie zobowiązuje do odpowiedniego zachowania jego uczestników. Wpływa to na samopoczucie innych osób, które również znalazły się w tym miejscu.
Spływ kajakiem w Krutyni co roku przyciąga setki, a nawet tysiące turystów, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić czas oraz przy okazji podziwiać piękno przyrody. Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ Krutyń, a zarazem krutyński szlak kajakarski należy do jednych z piękniejszych w Europie. Znajduje się on na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego i można tu podziwiać Mazury w całej swojej okazałości.

Jednak udział w spływie zobowiązuje do pewnych zachowań. Bardzo często spotyka się podczas spływu kajakiem osoby, które nie do końca potrafią zachować się tak jak należy biorąc udział w takim wydarzeniu. W miesiącach „szczytu na Krutyni” znajduje się naprawdę mnóstwo kajaków. Czasem odnosimy wrażenie jakby jeden pływał po drugim. Pływanie wtedy staje się dużo cięższe i przysparza nam nerwów. Warto jednak zachować trzeźwy umysł i nie dać ponosić się zbędnym emocjom.

Dobre maniery na spływie

Podstawą do brania udziału w spływie jest „kajakowy savoir vivre”, który powinien obowiązywać wśród wszystkich osób, które decydują się na wzięcie udziału w spływie. Dobre maniery to coś co zdecydowanie powinno nam towarzyszyć w życiu codziennym. Jednak wciąż zdarzają się osoby, które o dobrych manierach zapominają.

Kajakarski savoir vivre był zawsze wśród kajakarzy priorytetem i nikt nie musiał im przypominać o zasadach kultury, które zarówno jak i w życiu tak i na wodzie nie przestają obowiązywać. Dzisiaj jednak pojawiają się zachowania, które niestety godzą w dobre imię kajakarzy. Wpływ na to wszystko ma zdecydowanie nadużywanie alkoholu podczas spływu kajakiem Krutynią. Wśród uczestników spływu znaczna ich część to młodzież, która niestety o zachowaniu dobrych manier nie pamięta pod wpływem alkoholu.

Za tym idą kolejne negatywne zachowania, które mają bezpośredni wpływ na innych uczestników spływu kajakiem Krutynią. Etykieta kajakarzy, która wiąże się z kajakarskim savoir vivrem zobowiązuje uczestników spływu do pewnych zachowań.

Przede wszystkim powinniśmy zachowywać się w taki sposób w który nie urazimy żadnych innych uczestników spływu. Co więcej swoim zachowaniem powinniśmy dawać przykład innym.

Najważniejszą kwestią jest, aby w trosce o siebie i o innych uczestników spływu nie sięgać po alkohol. Korzystanie z tego typu używek może mieć podczas spływu negatywne konsekwencje. Branie udziału w spływie wymaga od nas odpowiedzialności nie tylko za samych siebie.

Kolejną ważna sprawą jest zasada wzajemnej pomocy. Podczas spływu zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy czyjejś rady lub wsparcia. Nie bądźmy obojętni na to, aby ofiarować komuś swoją pomoc. Nigdy nie wiemy kiedy sami będziemy jej potrzebowali. Możemy pomóc między innymi przy przenoszeniu kajaka, wydostaniu się na brzeg itd. Zdarzają się również sytuacje, kiedy kajak wywraca się. W przypadku wystąpienia tego typu zagrożenia jesteśmy bezwzględnie zobligowani do pomocy osobom, które znalazły się w niebezpieczeństwie.

Przybliżyliśmy wam najważniejsze kwestie kajakarskiego savoir vivru. Pamiętajmy iż wybierając się na spływ kajakiem Krutynią należy bezwzględnie pamiętać o przestrzeganiu zasad kultury osobistej. Nic nas to nie kosztuje, a wpływa pozytywnie na samopoczucie innych uczestników spływu.