Spływ kajakiem kojarzy nam się przede wszystkim z porą letnią. To właśnie w tym czasie Krutyń aż pęka w szwach od turystów, którzy chcą spróbować swoich sił w kajakarstwie. Jednocześnie jest to dokonała okazja do tego, aby zwiedzać – jedną z piękniejszych okolic na Mazurach, czyli Mazurski Park Krajobrazowy z perspektywy kajaka. O tej porze roku miejsce to jest zdecydowanie najpiękniejsze.

Jesień to przede wszystkim niższe temperatury powietrza i wody. Bardzo często dochodzą do tego deszczowe dnie. Jest to dodatkowe utrudnienie dla kajakarzy. Jest ton również okres, kiedy na spływie kajakiem spotkamy dużo mniej osób niż w porze letniej. Dla osób, które zdecydowanie wolą spokojniejsze klimaty jest to świetna okazja do tego, żeby wybrać się na jesienny spływ kajakiem w nieco innych warunkach. Nie oznacza to jednak, że będziemy na spływie kajakiem sami. Jest bardzo dużo amatorów troszkę łagodniejszej pogody, która pozwala nam cieszyć się urokami spływu kajakiem.

Jesienny spływ kajakiem – jak się przygotować?

Wodując kajak musimy wejść do wody. W lecie to sama przyjemność, ponieważ ta chwila w wodzie pozwoli nam się schłodzić w upalny dzień. Jednak jesień słynie z niskich temperatur zarówno powietrza jak i samej wody. Zatem wejście do kajaka może okazać się mniej przyjemne. O tej porze roku warto przygotować się do spływu w odpowiedni sposób również pod kątem ubioru.

Jakie ubrania zabrać na jesienny spływ kajakiem?

Strzałem w 10 może być tutaj odzież termiczna, która uchroni nasz organizm przed nagłym spadkiem temperatury. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest odzież neoprenowa – zapewnia ona ochronę przed chłodem i zimnem. Po ulokowaniu się w swoim kajaku należy ubrać ciepłe skarpety i buty, aby uniknąć przemarznięcia stóp. Obowiązkowym elementem jest również czapka, która ochroni naszą głowę przed zimnym i gwałtownym o tej porze roku wiatrem. Kolejnym obowiązkowym elementem ubioru na jesienny spływ kajakiem jest ciepła bluza oraz kurtka najlepiej przeciwdeszczowa, która uchroni nas przed ewentualnym deszczem. Dodatkowo można pomyśleć o zabraniu parasola. Obowiązkowo zabierzmy ze sobą komplet ubrań na zmianę, zapakowany w taki sposób, aby przy ewentualnym wywróceniu kajaka ubrania nie zamokły.

Oprócz ubrań pomyślmy również o wodzie do picia i obowiązkowo termosie z ciepłą herbatą! Warto zabrać ze sobą wysokokaloryczne przekąski.

Wielką atrakcją, którą możemy zakończyć jesienny spływ kajakiem będzie ognisko przy którym ogrzejemy się i upieczemy pyszne kiełbaski oraz ziemniaki. Jesienny spływ kajakiem nie musi być wcale straszny, wręcz przeciwnie może okazać się świetną przygodą oraz ciekawą firmą jesiennej aktywności.