Wybierając się na spływ szlakiem Krutyni niekoniecznie musimy spędzić w nim nudne kilka, czy nawet kilkanaście godzin. Są trasy, które wymagają od nas kilkugodzinnego płynięcia, jednak nie oznacza to, że musimy siedzieć przez ten czas ciągle w kajaku. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie miejsc, które można i warto odwiedzić płynąc szlakiem Krutyni. Znajdują się one bezpośrednio przy szlaku lub w niedalekiej okolicy.

Szlak Krutyni obejmuje nie tylko rzekę Krutynię, są to również liczne jeziora, które zadziwiają swoim pięknem. Takich widoków z pewnością nie spotkamy w wielkim mieście. Dlatego co roku okolice te przyciągają setki, a nawet tysiące osób, które na własne oczy chcą przekonać się jak piękne są Mazury. Są to osoby, które te piękno chcą podziwiać z perspektywy kajaka.

Krutyński szlak jest uznawany za jeden z piękniejszych szlaków nizinnych w Europie. Nic w tym dziwnego, tereny, które możemy podziwiać na trasie są przepiękne i dziewicze. Nie znajdziemy tutaj żadnej ingerencji człowieka w środowisko naturalne. Krajobraz w tym miejscu jest zróżnicowany i bardzo ciekawy. Przebiega przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy.

Mazurski Park Krajobrazowy na szlaku Krutyni

Mazurski Park Krajobrazowy położony jest na pograniczu dwóch odmiennych form geomorfologicznych – moreny czołowej oraz sandrów. Jego całkowita powierzchnia to 53 655 ha. Jest to prawdziwe bogactwo przyrody. Na całość Parku składa się ponad 60 jezior, które przekraczają powierzchnię 1 ha. Wśród tych jezior znajduje się również – największe jezioro w Polsce – Śniardwy. Kolejnymi chronionymi przez Mazurski Park Krajobrazowy dobrami jest 11 rezerwatów przyrody oraz około 850 gatunków rzadkich roślin. Znajdziemy tu rzadko występujące storczyki, rosiczkę okrągłolistną, wełniankę delikatną i wiele innych gatunków roślin. Oprócz roślin spotkamy tu liczne gatunki zwierząt oraz ptaków – wilki, rysie, nurogęś, orlik krzywy, czy rybołów.

Cały szlak Krutyni wynosi 102 km.  Z tego 60 km to wody stojące. Rzeka przepływa przez sam środek nieskażonej i dzikiej przyrody. Zazwyczaj spływ rozpoczyna się w Sorkwitach. Tutaj warto odwiedzić kościół ewangelicki oraz pałac rodziny Von Mirbach. Na początku przepłyniemy przez Jezioro Lampackie oraz płytki odcinek Sobiepanki. Kolejne etapy prowadzą przez jedne z piękniejszych miejsc podczas całego spływu, gdzie możemy rozkoszować się otaczającą nas przyrodą. Ciekawym miejscem na szlaku jest również rezerwat Królewska Sosna z Dębem Karola Małłka, który liczy sobie około 500 lat! Kolejną atrakcją jest gospodarstwo Adama Szubskiego w Zgonie. Warto również poświęcić uwagę rezerwatowi Zakręt.

Najpiękniejszym odcinkiem na szlaku jest trasa od Jeziora Krutyńskiego do Ukty. Co roku przyciąga on liczne wycieczki turystów zagranicznych.

Po drodze do Ukty zwiedzamy również klasztor Filiponów w Wojnowie. W Ucie natomiast możemy na chwilę zapomnieć o kajaku i przesiąść się na rower, aby stąd udać się na zwiedzanie Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie lub do leśniczówki Pranie, gdzie tworzył Ildefons Gałczyński.

Na końcu dopłyniemy do Rucianej Nidy, po pokonaniu śluzy Guzianka.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż na całym szlaku znajduje się aż tyle miejsc wartych odwiedzenia. Spływ kajakiem to nie tylko przebywanie w wodzie. Możemy połączyć aktywność ze zwiedzaniem. Z pewnością będzie to wartościowo spędzony czas w którym nie zabraknie wrażeń i dobrej zabawy.